Po 38 rokoch sa jaskyniarsky týždeň opäť vrátil na Bystrú- Horehronie.

                                                Matúš Matejka                                               

63. Ročník jaskyniarskeho týždňa Slovenskej Speleologickej Spoločnosti, pri príležitosti 100 ho výročia od objavenia Bystrianskej jaskyne sa opäť konal na Bystrej, respektíve na Horehroní. Tento rok sa konal v čase od 30.8 do 3.9 2023 v obci Hronec v hoteli Drotár, ktorý nám poskytol najlepšie zázemie pre jaskyniarov (chaty, možnosť stanovať v blízkosti hotela, guláš altánok). Zároveň sme chceli ukázať účastníkom JT SSS jaskyne nielen na Bystrej ale aj nové objavy vo Valaskej ako aj v Hornolehotskom krase, kras Vajskovského potoka ako aj blízke jaskyne v okolí Hronca. Organizátorom podujatia boli Speleo Brezno. Slovenská Speleologická Spoločnosť a Správa Slovenských jaskýň. Ale keďže nás oslovili organizovať toto významné celoslovenské podujatie, len v januári roku 2023 ako náhradný JT, keďže pôvodný sa mal konať pri Zlej diere.  A tu nastal veľký problém, veľmi krátka doba na prípravu, málo členov v našom speleo klube, ktorý nikdy neorganizovali podobne podujatie. Až po dlhých telefonátoch s materskou organizáciou SSS a následným prisľúbením pomoci od Správy Slovenských jaskýň a pomoci susedných speleo skupín. Konkrétne Libor Štubňa, Pavol Huťka a Milan Poprocký.  Na základe týchto udalostí sme sa po dlhom váhaní rozhodli zabojovať, spojiť sily a zorganizovať Jaskyniarsky týždeň Slovenskej speleologickej Spoločnosti. Našťastie naši mladý členovia, ktorý nikdy neboli na žiadnom JT SSS sa výborne uchytili. Vďaka Martinovi Bírešovi sme dokázali vymyslieť grafický dizajn JT logo, tričká, platená taška, drevený prívesok, samolepky. Veľmi dôležitá časť JT SSS je aj keď to nikto nahlas nehovorí je finančné krytie celého podujatia.  Na túto dôležitú úlohu sa podujal náš predseda Ľubomír Múka a to veľmi úspešne. Na základe jeho skúsenosti a zručností sa mu podarilo zohnať viacerých sponzorov. Preto mohli účastníci JT SSS dostať okrem drobných propagačných predmetov aj dve plechovky piva a v sobotu dva druhy gulášov. Ďalšia nemenovaná príprava JT SSS je legislatíva, aj keď SSS ako materská organizácia disponuje celoslovenskou výnimkou, ale to nás neoprávňuje vynechať vlastníkov pozemkov na ktorých sa bude konať hromadné celoslovenské podujatie JT SSS. To vyžadovalo veľa úsilia , vysvetľovania a nakoniec podpisovania súhlasov vlastníkov ako aj príslušnej organizácie ŠOP SR.  Príprava JT SSS si tiež vyžadovala opravu technického zariadenia v jaskyniach, rebríky, uzávery, vystrojenie, rozšírenie a pod. A keďže sa JT SSS mal organizovať aj v Bystrianskej jaskyni sa do prípravy zapojila aj Správa Slovenských jaskýň , za čo jej veľmi ďakujeme. Tieto všetky náležitosti sme museli stihnúť za menej ako päť mesiacov. Posledný týždeň pred samotným JT SSS bol najnáročnejší , všetko bolo hotové tak na polovicu… Ale všetko sme zvládli a 30.9. 2023 o 19 hod sa prihovoril predseda Slovenskej Speleologickej Spoločnosti P. Holúbek ako aj predseda speleo Brezno Ľ. Múka  a privítali  účastníkov JT SSS.

JT SSS sa začal v stredu 30.9.2023 už v poobedňajších hodinách registráciou účastníkov, ktorú mala na starosti Marianna Múková. A slávnostným zahájením, večernou prednáškou. Ďalšie dni sa niesli v znamení exkurzií a večerných prednášok. O celú video produkciu sa po celý čas staral Peter Molčaniy. Trhákom exkurzii bol Bystriansky závrt s jeho absolútnym dnom v hĺbke 160 metrov pri podzemnom toku Bystrianky. Ďalšie veľmi atraktívne a plne obsadené boli exkurzie stará jaskyňa a samotný prechod do Bystrianskej jaskyne.   Nemenej zaujímavé boli lokality jaskyňa vo Vŕškoch a jaskyňa Potôčky. V prvý deň sme sa báli že nikto nebude mať záujem o vodnú jaskyňu Pieskový potok ale naše pochybnosti sa rozplynuli, keďže každý deň bolo minimálne 5 účastníkov v studenej vode. V poobedňajších hodinách sa konali exkurzie do blízkej Hroneckej jaskyni, kde si účastníci aj zakopali a podarilo sa im objaviť krátku ale vyzdobenú chodbu. O pracovné kopacie akcie na JT SSS nebýva veľký záujem, preto nás teší , že na našom JT SSS bol dostatočný počet kopáčov na dva dni. Po pekne strávených dňoch, každý večer si mohli účastníci vychutnať večerné prednášky. Výborná bola prednáška Martina Budaja o histórii Bystrianskej jaskyni, zaujímavé tiež boli už historické videá z dielne Petra Molčaniho. V piatok večer nám dve hodiny prednášal Miro Fullín zo skupiny na ochranu netopierov na Slovensku a oboznámil nás o živote netopierov.  Po všetkých náročných dňoch v jaskyniach ako aj na povrchu, nás nesmierne teší, že sa nikomu nič nestalo (obité lakte a zadky sa nepočítajú). V sobotu v poobedňajších hodinách si všetci účastníci mohli vychutnať výborné dva druhy gulášov. Divinový guláš z dielne Milana Poprockého a Lukáša Vlčeka. A od Ľubomíra Múku a Petra Molčaniho hovädzí. 63 ročník JT SSS v Hronci môžeme považovať za veľmi úspešný, nakoľko sa na troch lokalitách úspešne podaril objav nových pokračovaní v jaskyniach. Konkrétne v Hroneckej jaskyni sa Zuzana Podmanická prekopala a preplazila sa do nízkej vyzdobenej trojmetrovej chodby. Na pracovnej lokalite sa Janko Bánik so spolupracovníkmi prekopali do sienky 3 metre dlhej a 2 metre vysokej. A nakoniec v jaskyni Pieskový potok sa moravským jaskyniarom podarilo preplaziť popri závale a nájsť pokračovanie jaskyne, plazivku po moravákoch sme 9.9.2023 v zložení Martin Bíreš, Ján Bánik, Michal Bubelíny a Matúš Matejka prekopali a rozšírili a objavili tri sienky o celkovej dĺžke 30 metrov.

63 ročník JT SSS sa nekonal v tradičných termínoch na prelome Júla a Augusta, ale až koncom augusta a začiatkom septembra, napriek tomu sa JT SSS zúčastnilo 97 účastníkov a 20 spoluorganizátorov, ktorým patrí veľká vďaka. Registrovaný účastníci si odniesli ako spomienku na pekné strávené chvíle , platenú tašku, samolepky speleo Brezno ako aj s logom JT, drevený prívesok s logom JT, pohľadnicu a záložku do knihy 100 výročia objavenia Bystrianskej jaskyne a plechovky piva. A v sobotu sa vypilo čapované pivo a kofola pri vatre a gulášoch. Verím, že aj s drobnými nedostatkami sme jaskyniarsky týždeň zvládli so cťou a takisto veríme že sa účastníkom páčilo na Horehroní.

Dolina Potôčky
Vajskovská dolina
Prednáška o netopieroch
Stanový tábor JT SSS
Debata po akciách
Vatra na záver

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.