Správa o činnosti Speleo Brezno za rok 2024.

Naším prvým pracoviskom v uplynulom roku bola jaskyňa Letné slnko v Horno-lehotskom krase. Naším cieľom bolo spojiť jaskyňu Letné slnko s jaskyňou Zimné slnko, čo sa nám úspešne podarilo dňa 13. 1. 2024. Celkovo sme tu vykonali 16 pracovných akcií, počas ktorých sme vytransportovali až 253 fúrikov nánosov. Pre uľahčenie prác som spolu s Marianou Múkovou vyrobil a nainštaloval alvek. Chodba v jaskyni smeruje na sever a zatiaľ je zanesená sedimentmi (riečny piesok a hlina) v celom profile.

Poniže tejto jaskyne som dňa 15. 2. 2024 objavil úžinu s rozmermi približne 15 x 50 cm, ktorá vznikla po vyvrátení jedle. Za úžinou bol viditeľný ďalší priestor, preto sme ju rozšírili a zistili, že chodbička pokračuje ďalej. Túto novú lokalitu sme nazvali Jaskyňa pod vývratom. Počas 6 pracovných akcií sme rozšírením úzkych miest a vykopaním hlinitých sedimentov dosiahli dĺžku približne 15 m. Na stenách sú staré náteky a na vyčnievajúcich skalách drobné pizolity. Poloha tejto jaskyne je v rovnakej výške ako horné poschodie Jaskyne pod Svibovou. Vchod býva počas mrazivých dní osrienený.

Jednu revíznu akciu sme uskutočnili v Hornolehotskej jaskyni. Začistením dna sme odkryli len úzke, zasedimentované kanály smerujúce nadol. Prievan cítiť z gravitačnej trhliny v ľavej stene na konci jaskyne. Voľné priestory sú však veľmi úzke a pokračovanie by bolo mimoriadne náročné.

Jaskyni pod Svibovou sme uskutočnili 2 akcie. Pomocou skladacieho rebríka sme preskúmali komín v Prvomájovej chodbe, kde je medzi bohatými nátekmi len úzka štrbina bez výraznejšieho prievanu. Naši najtenší členovia sa pokúsili dostať čo najďalej za koncovú úžinu za kolapsom, kde sa priestor zväčšuje a cítiť prievan. Pre lepší prieskum sme pomocou lavínových vyhľadávačov úspešne lokalizovali miesto pre druhý vchod do tejto jaskyne.

Jaskyni Potôčky sme sezónu 2024 začali zameriavaním priestorov za Daždivou sieňou (bez zadnej priepasti). Celková dĺžka zameraných chodieb dosiahla zatiaľ 421 m, pričom ešte treba zamerať severovýchodné časti jaskyne. Pokúšali sme sa nájsť pokračovanie na viacerých miestach, pričom jedna akcia bola zameraná na pokus s vodou: na povrchu sme priviedli čerpadlom vodu do sondy nad závalom Rolling Stones, no voda nepritekala ani do Jaskyne pri hrádzi, ani do priepasti za Daždivou sieňou, kde bol Libor Štubňa. Ten však počas čakania zistil, že priepasť pokračuje pod kameňmi ešte asi o 5 metrov hlbšie. Celkovo sme tu odpracovali 11 akcií.

Najintenzívnejšie práce roku 2024 prebiehali na lokalite Ponor Hrona, kde sme spolupracovali so Speleoklubom Muránska planina, Speleoklubom Banská Bystrica a Speleoklubom Tisovec. Dňa 14. 12. 2024 sa Liborovi Štubňovi podarilo preniknúť do voľných priestorov s riečiskom širokým od 3 do 5 m a vysokým do 4 m. Po dohode bola lokalita premenovaná na Jaskyňu v ponore Hrona ako odmena pre všetkých kopáčov zo všetkých klubov a skupín, ktorí sa tu podieľali na prácach počas celkom 14 samostatných akcií. Zatiaľ má táto jaskyňa dĺžku približne 153 m, smeruje na juh a končí závalmi; prievan a voda však naznačujú ďalšie možné pokračovanie.

V roku 2024 nám neplánovane pribudla ďalšia lokalita – objavil ju náš čakateľ Jozef Šľuch počas svojich potuliek prírodou a pomenovali sme ju ako Jaskyňa pod Gindurou. Prvú obhliadku vykonali dňa 30. 5. 2024 Matúš Matejka a Jozef Šľuch, pričom objavili 8-metrový meander s ďalším pokračovaním, ktoré však nebolo možné preskúmať kvôli nedostatku lán a vŕtačky. Vytvorili prvú fotodokumentáciu vchodu a zamerali jeho polohu.

Na nasledujúcej akcii dňa 2. 6. 2024 Matúš Matejka spolu s Liborom Štubňom vystrojili meander, zlanili do voľných chodieb a objavili ďalšie pokračovanie jaskyne až na jej dno v hĺbke približne 40 m, kde sa nachádza jazero hlboké asi jeden meter. Steny sú pokryté mäkkým sintrom a vo vstupnej chodbe sa nachádzajú tzv. medvedie zrkadlá. Jaskyňa má aktuálne dĺžku cca 80 m a hĺbku cca 40 m, pričom jej presné zameranie nás čaká budúci rok. Celkovo sme tu zatiaľ uskutočnili 4 akcie.

Počas rekognoskácie terénu v masíve Gindure boli objavené viaceré perspektívne lokality:

  • Židova jaskyňa
  • Hrmavica
  • Osmička
  • Jaskyňa v Brale
  • Ponor pod Gindurou
  • Oválna jaskyňa
  • Oválna jaskyňa 2

V blízkom masíve za obcou Vaľkovňa:

  • Trojvchodová jaskyňa
  • Medvedí brloh v Petrovej

Tieto oblasti budeme monitorovať počas zimných mesiacov kvôli kontrole prievanov.

Počas leta sme konečne pristúpili k plánovanému odstráneniu závalu pod vstupnou rúrou do Jaskyne U diery. Pred samotnými prácami bolo potrebné vyčistiť lokalitu od odpadu po bezdomovcoch, čo nám komplikovalo horúce počasie – nepomohol ani elektrický navijak na ochladenie vzduchu. Zostup do vychladenej jaskyne po desiatich rokoch bol však skvelým zážitkom; celkovo sme tu mali 3 pracovné akcie.

Posledná akcia roku 2024 prebehla v lokalite Židova jaskyňa so zámerom preveriť možnosti jej ďalšieho pokračovania.

Okrem  spomenutých lokalít sme pracovali aj na iných lokalitách zdokumentovaných  v technických denníkoch dotknutých klubov. Za rok 2024 sme mali 58 akcií na našich lokalitách. Venovali sme sa údržbe uzáverov a kontrolovali sme stavy jaskýň. Tradične sa vykonávalo zimné sčítavanie netopierov v spolupráci so SON. Spolupracovali sme s členmi Speleoklubu B. Bystrica, Muránska planina, Tisovec a Tribeč.                                                                                                                            

Ďakujem všetkým čo nám pomáhali a teším sa na ďalšiu spoluprácu.

                                                                                                                                       Ľubomír Múka

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.