Travertínová jaskyňa vo Vajskovej.

Výverový bazén

Táto zaujímavá jaskyňa sa nachádza medzi obcami Vajsková a Dolná Lehota v Okrese Brezno. Presnejšie 200m nad čističkou odpadových vôd v Dolnej Lehote. Obec Vajsková bola známa spracovaním antimónu a termálnym prameňom. Jaskyňa sa nachádza v blízkosti skládky odpadu zo spracovania.

Termálny prameň bol známy aj v minulosti, využíval sa na liečenie kožných chorôb. Bol tam vybudovaný drevený bazén, ktorého pozostatky sú patrné doteraz. Bohužiaľ všetko schátralo. Prameň využívajú len blízky Rómovia, ktorých sme tam stretli. Od domáceho sa dozvedám: „vraj toto miesto navštívila aj Mária Terézia, ktorej voda odplavila spodné prádlo“, potom dodal: „to prádlo sa zachytilo na prírodnej hrádzi nad Lopejom, ktorú dala dotyčná potom rozstrieľať“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ponor a vchod do jaskyne.

Hlavný prameň sa nachádza medzi starým bazénom, vyviera v travertínovom krátere, odkiaľ potom vteká do jaskyne. Okolie je silno zarastené vŕbou a trnkami. Teplota vody sa pohybuje okolo 20 stupňov. Travertín má hrdzavožltú miestami červenú farbu. Vchod do jaskyne sme museli rozšíriť, bol veľmi nízky.Chodba má 1,5 m výšku a šírku miestami 2 m, potom strop klesne na 0,5 m, ale potom opäť stúpne. Tok sa vynára po pár metroch v starom známom bazéne. Potom vteká do Vajskovského potoka. Po celej dĺžke preteká vodný tok, ktorého teplota spôsobuje v zimnom období paru, čiže viditeľnosť v jaskyni je pár metrov, a k tomu zápach sírovodíka (možno to bol kamarát). Jaskyňa končí sifónom. V jaskyni sa vyskytuje množstvo vodného hmyzu a pijavice. Namerali sme dĺžku 27,9 metra.

Travertínová j.

Mapa jaskyne.

Autor: Anton Bučko.

  • Travertínová jaskyňa

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.