Správa o činnosti za rok 2022.

Rok 2022 bol rokom, kedy naše úsilie vynaložené v predošlom roku bolo odmenené objavom. V tomto roku sme odpracovali celkom 97 akcií. V Bystriansko-valaštianskom krase sme v Jaskyni v Potôčkoch uskutočnili 61 akcií. Dňa 20. 8. 2022 sa nám konečne podarilo prekonať závaly a zanesené úžiny. Do konca roka sme postupne objavili 250 m. Nasleduje zameriavanie, mapa jaskyne nám pomôže v ďalšom prieskume. Pokračovali sme v prácach na sonde v Kováčovom vŕšku, kde chlapci odpracovali 15 akcií. V Hornolehotskom krase sme pokračovali v jaskyni Meluzína.

Tu sme pri postupe za intenzívnym prievanom odpracovali 9 akcií. Je to rozsadlinová jaskyňa so silným prievanom, miestami sú viditeľné stopy po modelácii vodou. V Jaskyni pri závoze sme sa po šiestich akciách kopania a zaisťovania závalu konečne dostali do masívu. Pokračujúca chodba je síce vyplnená pieskom, ale to už bude práca na leto. V jaskyni Letné slnko sa nám podarilo nájsť spojenie s jaskyňou Zimné slnko. Tu sme kopali na piatich akciách. V jaskyni Pieskový potok sme odpracovali dve akcie na spriechodnenie polosifónu. Pokračovali sme v spolupráci so Speleoklubom Muránska planina a Speleoklubom Banská Bystrica. Okrem klasickej jaskyniarskej práce sme vykonávali kontroly uzáverov a ich údržbu. Tradične sa vykonávalo zimné sčítavanie netopierov v spolupráci so SON. Moje poďakovanie patrí všetkým, ktorí pomáhali spoznávať, objavovať a chrániť jaskyne.

Ľubomír Múka

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.