„Krumpľové jamy“ na Čiernom diele.

Vchod

Na podnet nášho kamaráta, stále aktívneho „speleoveterána“ sme sa rozhodli zdokumentovať jaskyne na jeho bývalom pôsobisku Čiernom diely. Čierny diel je mohutný vápencový vrch, ktorý sa nachádza západne od obce Jasenie, okres Brezno. Má tvar nákovy s dvoma vrcholmi (1146,1 m a 1098,4 m).
Dňa 30.9.2001 v zložení speleoveterán Ján Múka (Trasoš), Ľubo Múka (Trasliak), Anton Bučko (N…bma), čakateľ Ing. Daniel Pilař a dva litre ríbezliaku štartujeme náš útočný stroj Škoda 105 a presúvame sa do obce Jasenie. Auto odstavujeme v doline Jankovo, stadiaľ po doplnení tekutín pokračujeme po vlastných starou zvážnicou. V sedielku nám Trasoš ukazuje skupinu závrtov. Jeden z nich má priemer okolo 15 a hĺbku 7 metrov. Na pasienku zvanom Košútovo sme objavili množstvo šampiňónov. Po naplnení batohov hubami dopíjame ríbezliak a pokračujeme na vrchol.
Vo zvážnici nachádzame úlomky sintrov. 100 metrov pod východným vrcholom sa nachádza prvá sonda, žiaľ zavalená. Vrchol Čierneho dielu tvorí plošina posiata škrapmi a puklinami niekoľko metrov hlbokými. V niektorých puklinách bolo cítiť silný prievan.

Jaskyňa pod pahýľom

Mapa jaskyne pod pahýľom

Jaskyňa pod Pahýľom:
Prvá jaskyňa sa nachádza na južnom svahu masívu Čierny diel asi 500 m od východného vrchola a približne 10 m od hrany hrebeňa. Nenápadný vchod je pod pahýľom buka. Pomenovali sme ju teda Priepasť pod pahýľom. Vchod má profil 0,5 x 0,4 m. vstupná puklinová, nízka chodba ústi do 3,3 metrovej šachty. Odtiaľ popod vstupnú chodbu, kde sa na úrovni vchodu zatáča do masívu a končí neprielezným závalom. Priepasť je bez výzdoby. Celková dĺžka je 19,45 m a hĺbka 14 m.

hrebeňová j

Mapa Hrebeňovej jaskyne

Hrebeňová Jaskyňa:
Druhá jaskyňa je asi 50 metrov poniže prvej. Vykopaný vchod sa nachádza v hustej mladine, ťažko sa hľadá (možno to bolo tým ríbezliakom). Vchod má profil 2 x 1,08 m, lievikovite sa zúži do plazivky priemeru 50 cm. Tá ústi do priestrannej klesajúcej chodby. Steny sú vyzdobené hrebeňmi s mäkkého sintru. Odtiaľ názov Hrebeňová priepasť. Zimovali tu aj netopiere (netopier obyčajný). Chodba ústi do priestrannej siene (Trasova sieň). Na jej dno treba prekonať trojmetrový stupeň. Odtiaľ pokračuje slepá chodba smerom na juh, von z masívu. Dno siene tvoria popadané bloky spomedzi ktorých vanie prievan. Celková dĺžka je 34,56 m a hĺbka 22,6 m.
Obe jaskyne sú puklinového charakteru bez výzdoby. Lenže prievan v oboch a sintre asi 40 m poniže dávajú nádej objavu väčšieho systému. Je to zaujímavá lokalita, na ktorú príde ešte rad. A prečo krumpľové jamy? Podľa niektorých našich kolegov sa na Čiernom diely kopú len krumpľové jamy, tam nikdy jaskyňa nebude. Posúďte. Obe jaskyne doslovne vykopali naši členovia (už aj bývalí), Ján Múka, Fero Jirmer ml. Ľubomír Múka, Miro Varlo, ktorí na tejto ťažko dostupnej lokalite „odmakali“ pár rokov.

Hrebeňová j pôdoris

Mapa Hrebeňovej jaskyne pôdorys

Autor: Anton Bučko

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.