Jaskyňa vo Vŕškoch

detail výzdoby

Od posledného objavu vo Valaštianskom krase prešiel dlhý čas. Za túto dobu sme sa venovali aktivitám v iných lokalitách s menšími alebo väčšími úspechmi.

História objavu

Čo nás priviedlo k objavu jaskyne vo Vŕškoch? Bol za tým celkom prozaický dôvod. Prestavujeme vo Valaskej dom a keď mi je už robota na stavbe monotónna, stačí mi prejsť cez ulicu a som v Potôčkach, dolinke kadiaľ má podľa viacerých názorov prechádzať bystriansko – valaštiansky jaskynný systém. V doline Potôčky boli doteraz známe štyri jaskyne, cez ktoré sa uskutočnilo viacero pokusov preniknúť do predpokladaných priestorov, prípadne na aktívne riečisko.Po zhodnotení možností a perspektív som sa rozhodol začať kopať v dne doliny v blízkosti Konskej jaskyne. Všade okolo sú náznaky intenzívneho skrasovatenia a dokonca povyše protipovodňovej hrádze aj aktívny ponor. Po dvoch kopacích akciách v zložení Ľ. Múka a P. Molčanyi som skonštatoval, že aj keď v sonde sa prejavuje slabý prievan bude lepšie zmeniť lokalitu. Jej polohu vytipoval sen o jaskyni. Začali sme kopať 28.11.2009  v zložení  P. Molčanyi, Ľ. Múka, T. Amtman. Budúci vchod do jaskyne bol pôvodne opustený líščí brloh. Po odstránení liesok, ktoré rástli vo vchode, sme sa pustili do vypratávania sedimentov zo vstupnej chodbičky. Pokračovali sme 6.12.2009 v zložení Ľ. Múka, P. Molčanyi a D. Pilař. Po vyprataní sedimentu do hĺbky 1 meter a do vzdialenosti 2 metre, nám pokračovanie naznačoval len rúrovitý kanál z povrchu. Celé dno bolo nepriedušne upchaté hlinou. Na koniec akcie som skúsil železnou tyčou na konci chodbičky pichnúť do hliny. Na moje prekvapenie cez vzniknutý otvor začal fúkať pomerne silný prievan. To nás ešte viac povzbudilo do ďalšieho kopania. Ďalší deň poobede som vzniknutú dieru chcel rozšíriť aspoň aby sa dala presunúť ruka s fotoaparátom. Ako som dieru rozširoval, zosypala sa mi hlina niekde oveľa hlbšie. Po pokuse s v hodením skaly som už vedel, že jaskyňa je na dosah. 13.12.2009 som na kopanie zavolal všetkých, čo boli ochotní prísť. Po dvoch hodinách kopania už bolo potrebné lano a hurá dole.

mapa vrsky

Lokalizácia jaskyne

Vchod do jaskyne vo Vŕškoch sa nachádza vo východnom svahu Hrebienka s miestnym názvom Vŕšky. Kruhovitý profil vchodu je mierne poznačený zvetrávaním doskovitých rohovcových vápencov.

Len čo však zostúpime hlbšie do jaskyne všade naokolo po stenách vidieť tvary modelované vodou. Dominujú stropné korytá a časté sú stropní vysiaky (Pendanty) maskované bohatou sintrovou výzdobou. Už po desiatich hĺbkových metroch badať, že sme zostúpili do zóny vytvorenej z dolomitických vápencov s obsahom limonitových hľúz zreteľne metamorfovaných pyritov. Ich bohatý výskyt mi pripomenul Bystriansky závrt vzdialený 3 km. Terajšie dno jaskyne je v hĺbke 20 m. Až tu si uvedomujem význam a veľkosť objavu. Hlavný jaskynný priestor tvorí 40 m dlhá a 10-15 m vysoká chodba, ktorá je miestami 4-6 m široká. Bola zreteľne vyvinutá vo freatickej zóne minimálne na tri etapy zanášania a vypláchnutie čo dosvedčujú mohutné baldachýny so zvyškami sedimentov a štrkov na spodných stranách. Za zmienku stojí aj častý výskyt aragonitov tvarovo totožnými s tými, ktoré sa nachádzajú v Bystrianskej jaskyni. Čo sa týka prúdenia vzduchu jaskyňa je dynamická po prekopaní hlinenej upchávky sa správa ako horný vchod. Lokalizovali sme aj úzku puklinu, z ktorej ide prievan. Doteraz zameraný hlavný polygónový ťah má dĺžku 72m. Dĺžka nie je konečná. Na vylezenie čakajú dva bohato vyzdobené  komíny  s voľným pokračovaním. Nikde v jaskyni sa nevyskytujú známky rútenia. Takže najčastejšou prekážkou v postupe sú a môžu byť mohutné sintre.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

výzdoba

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na dne jaskyne

 

autor: Ľubomír Múka

foto: Tomáš Amtman

  • Jaskyňa vo Vŕškoch
  • mapa vrsky
  • Jaskyňa vo Vŕškoch

1 Komentár

  1. Pingback: 63.Jeskyňářský týden-Speleo Brezno - www.pavelhartmann.com

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.